Na naszych stronach znajdują się pliki Cookies, które służą między innymi do generowania statystyk oraz udostępniania pewnych usług. Te niewielkie tekstowe pliki zapisywane są na Państwa urządzeniach.
Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na nie prosimy opuścić stronę lub zablokować ciasteczka w opcjach swojej przeglądarki.

Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody Biblioteka Zespołu Szkół Przemysłu Mody
Aktualności O Bibliotece Zbiory Galeria Lektury Wystawy Polecamy

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Znaleziony obraz 

 

Minister Anna Zalewska wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wydarzenie odbyło się w sobotnie południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach.

Minister Anna Zalewska odczytała kilka fragmentów powieści, które pozwoliły uczestnikom spotkania opowiedzieć spójną historię dzieła Henryka Sienkiewicza. Mieszkańcy miasta uczestniczący w spotkaniu na zakończenie Narodowego Czytania poprosili minister edukacji o pamiątkowe zdjęcie. Był też czas na krótką rozmowę.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku, 5 września, Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znane osobistości świata kultury. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano wówczas w ponad 1600 miejscowościach.

„Quo vadis”, powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/narodowe-czytanie-quo-vadis-z-udzialem-minister-edukacji.html

http://www.tvp.info/26802022/dzis-wielkie-narodowe-czytanie-w-tym-roku-quo-vadis fot. 1